Counter Strike Hakkında Bilmediğiniz 10 Bilgi

Counter Strike Hakkında Bilmediğiniz 10 Bilgi

8.230

1. 1999’un başlarında 2 oyun geliştiricisi Minh Lee veJess Cliffe teröristler ve anti teröristlerin kendi aralarında çatışabilecekleri bir half life modu yapmak istediler.Oyuncu kitlesi 19 haziran 1999’da yayınlanan açık betayı çok sevdiler. Oyun geliştiriciler hiç yeni harita oluşturmadılar. Çünkü oyuncular kendi oluşturdukları haritaları gönderiyorlardı. Oyuncular tarafından oluşturulan haritalar: dust, sg ve nuke ilk kullanıcıların gönderdiği haritalardı.Daha sonraları bir çok harita daha gönderilmiştir. Diğer bir deyişle Counter strike büyük bir üne kavuşmuştu.Half Life ‘ın kurucusu Valve Betav4’ün yayınlanması için modun geliştiricilerine yardım etti ve geliştiricileri işe aldı ve mod olmaktan çıkardı.Oyun fps oyunlar kategorisinde yerini aldı.Günümüzde Counter Strike steamdeki en popüler oyunlar arasındadır tepedeki yerini almıştır.

 

2. Counter Strike‘daki bazı haritalar Left4death‘den alınmıştır.Maplar elbette direk alınıp Cs’ye konulmadı.Ancak herkes bazı haritalardaki benzerliği anlamıştır.

 

3. Half Life 2‘nin Survivor isimli bir ateri oyunu vardır.Counter Strike‘ında Counter Strike Neo isimli bir ateri oyunu var.Sadece Japonya‘da oynanabilen bu oyun japon kitleye hitap etmesi açısından oyuncuların dış görünüşlerinde değişiklik yapıldı. 

 

4. 2009 yılında rusyada iki rus takımı olan Virtus.pro ve Forze arasında gerçekleşti.Turnuva bu iki takım arasında gerçekleşecek olan rekabetçi maç olarak ayarlandı.Ancak sponsorların fikri biraz daha farklıydı oyunculara haber verilmeden turnuvaya bir kaç striptizci getirilip oyuncuların dikkatleri dağıtılmaya çalışıldı. Ancak bu işlem başarılı olmadı veya kameralar karşısında öyle davrandılar.
5. Oyundaki bazı botların isimleri gerçek insan isimleridir.Örnek olarak zor modda oynayan modlardan Gabe, Gabe Newell’in
ismini taşıyor.Ayrıca Dust,Dust2 ve Cobble‘ın oluşturucusu Dave‘in ismide botlara isim olarak verilmiştir. En zor moddaki 2 botun ismi olan Cliffe,Minh ilk Counter Strike oluşturucularının ismidir.Normal moddaki Chris isimli bot ise Aztec,İnferno ve Frantic maplerinin oluşturucusunun ismidir.

 

6. Oyundaki birinin sizi sinirlendirmesi gerçek hayatta onu öldürmeniz için bir sebep midir? 

Bağlantılı İçerikler

2010 yılında Fransa‘da bir adam biraz Counter Strike oynamaya karar verdi.Katıldığı maçtaki biriyle bıçak kavgasına girdi ve kaybetti.Bu olay onu o kadar sinirlendirdi ki 7 ay boyunca o kişiyi bulmak için çalıştı ve iz sürdü.Sonunda oyunda kendisini bıçaklayan kişiyi ve nerede yaşadığını buldu.Evinin önünde pusuya yatıp , kapıyı açınca elinde bıçakla üstüne atladı.Zavallı hedef şanslıydı ki bıçak kalbini bi kaç cm sıyırdı ve ölmedi.Ancak insan nasıl olurda bunun öfkesiyle yaşar?

 

7.  Popüler maplerden biri olan Dust2‘de Goose yazan grafitiyi görebilirsiniz.Ancak neden orada Goose yazdığını herkes bilmez.ilk Counter Strike oluşturucularından Minh Lee online ortamda Goose ismini kullanmıştır.ona sadakat açısından Dust2’de yer verilmiştir.

 

8. 2007 yılında Teksas‘ta bir öğrenci kendi okulunun Counter Strike mapini yaptığı için okuldan atıldı.Bu okul Virginia Tech katliamında 32 kişinin öldürüldüğü okuldur.Okulda gerçekleşen katliam yüzünden sürekli korku içeri
sinde olan çocuk oyunda okulunun benzerini yapıp teröristlere karşı okulunu koruyacağını düşünmüştü.Ancak olaylardan sonra çok hassas olan okul yönetimi bu mapı görünce polise okullarının terörist takımında oynanan ve bomba yerleştirilen bir oyunda harita olarak kullanıldığını ihbar etti.Polis oyunu terörizimle  alaklı bir oyun olarak gördü.Ancak bu çocuğu tutuklamak için yeterli bir neden değildi.Çocuk okuldan kovuldu ve başka bir okula transfer edildi.Bu olayların hepsi bir oyundaki zararsız bir map yüzünden meydana geldi.

 

9. Oyundaki bütün komutlar oyunun oluşturucusu Jess Cliffe tarafından kaydedildi.Oyundaki seslerin hepsi aynı adama aittir.Global Offensive‘deki sesler ise ayrı ses aktörlerine aittir.Bütün sesler değiştildi ancak hepsi değil finaldeki sesler halen aynıdır.

 

10. Counter Strike Source‘da İnferno haritasında kazan dairesine benzer bir oda vardır. Global Offensive‘de bu odanın konulması unutulmuştur veya bilerek konulmamıştır.İlk başta bilerek konulmamış gibi gelsede oyuncuların bunu hatırlatmasıyla birlikte Valve bir güncellemeyle o odayı tekrar koymuştur.Source’da odanın kapısı açıkkken Offensive‘de aralık bırakılmıştır.Ancak Valvebir güncelleme daha yaparak odadaki kazanı silip haritada bir kamyonun kasasına yerleştirdi ve tabiki Valve bunu bir internet eğlencesi olması için yaptı.